مقایسه سئو سیستم های دیتالایف انجین و وردپرس
نویسنده : Eh3an
دسته بندی : آموزش ها
امتیاز دهید : 0

باسمه تعالی

 

مقایسه سئو سیستم های دیتالایف انجین و وردپرس

مقایسه سئو سیستم های دیتالایف انجین و وردپرس

 

سلام خدمت همه ی دوستان و کاربران عزیز؛

اکثر مواقع ، کاربران عزیز از من در مورد تفاوت سئو بین سیستم های محبوب دیتالایف انجین  و وردپرس سوال می کنند. نیاز دیدم که بحث سئو رو به صورت کاملا عملی و مقایسه ای بین این دو سیستم روی کاغذ بیارم. این مقایسه به صورت عملی و به مدت 3 ماه رو ی زیر دامنه1 ( SubDomain ) تست شده است.
اول سئو2 ( SEO : Search Engine Optimizatio ) رو تعریف کنیم : سئو یک راه برای شناساندن سایت برای موتورهای جستجو است که محتوای مورد نیاز کاربر جستجو کننده و آدرس سایت3 ( URL : Uniform Resource Locator ) را به سهولت پیدا کرده و در اختیار وی قرار می دهد.
برای مثال اگر ما عبارت "دیتالایف انجین" را در موتورهای جستجو از جمله گوگل ، یاهو ، بینگ و ... جستجو کنیم ، موتورهای جستجو به صورت زیر عمل خواهند کرد :
1. ابتدا موتورهای جستجو به دنبال "Title” از سایت هایی خواهند گشت که دقیقا "دیتالایف انجین" ثبت شده اند.
2. در مرحله ی دوم موتورهای جستجو به دنبال دقیق ترین آدرس صفحه مرتبط با "دیتالایف انجین" مانند موارد زیر خواهد گشت : (مقادیر زیر به صورت مثال مطرح شده اند!) 


			http://site.com/datalife-engine
			http://site.com/datalife-engine.html
			http://site.com/cms/datalife-engine
			http://site.com/cms/datalife-engine.html
			

 

3. تفاوت بین ساختار آدرسی ( URL ) سیستم های دیتالایف انجین و وردپرس چیست؟
در دیتالایف انجین ساختار آدرسی نوشته ها به صورت زیر است :


			http://site.com/datalife-engine
			http://site.com/id-datalife-engine.html
			http://site.com/cms/datalife-engine
			http://site.com/cms/id-datalife-engine.html
			


و همچنین در وردپرس به صورت زیر می باشد :


			http://site.com/datalife-engine
			http://site.com/datalife-engine.html
			http://site.com/cms/datalife-engine
			http://site.com/cms/datalife-engine.html
			


همانگونه که مشاهده می شود، آدرس دهی ها در هر دو سیستم تفاوت آنچنانی به جز اینکه در دیتالایف انجین شماره مقاله به اول آدرس اضافه می شود ، وجود ندارد و این شماره تاثیر آنچنانی در عدم پیدا کردن سایت در موتورهای جستجو ندارد. چرا که موتورهای جستجو نتایج جستجو رو بر اساس ترافیک ورودی سایت ها و رنکینگ بهتر آن ها ترتیب می دهند.
 
اگر سایت شما از سیستم مدیریت محتوای دیتالایف انجین استفاده کند و ازمحبوبیت و ترافیک بیشتری با رنک بهتری برخوردار باشد ، سایت شما در رتبه های اول جستجو مشاهده خواهد شد. اگرچه این اتفاق برای وردپرس نیز صحت دارد ، یعنی اگر سایت از سیستم وردپرس استفاده کند و محبوبیت و ترافیک بیشتری داشته باشد در رتبه های بالای جستجو کننده قرار خواهد گرفت. با این تفاسیر معمولا فرد جستجو کننده لینک اول سایت های جستجوکننده را کلیک کرده و وارد آن خواهد شد.
در واقع انجام سئو به موتورهای جستجو کمک می کند تا سایت شما و محتوای آن را سریع تر شناسایی کند و گاهی شناساندن مطلبی به موتورهای جستجو کمک می کند. همچنین موتورهای جستجو فقط از نحوه ی آدرس دهی سایت ها استفاده نمی کند. در واقع موتورهای جستجو از عنوان سایت1 ( title ) ، متا تگ ها2 ( meta ) ، کلمات کلیدی3 ( keyword ) ، توضیحات4 ( description ) و آدرس مقاله5 ( URL ) به جای استفاده از یکی از این فاکتورها بهره می گیرد. ( این موارد در تنظیمات اصلی سیستم تعبیه شده است. شکل زیر )

 

تنظیمات دیتالایف انجینتنظیمات دیتالایف انجین

 
به نظر من ، هر دو سیستم دیتالایف انجین و وردپرس در زمینه ی SEO یکسان عمل می کنند و نمی توان ارجحیتی به هیچ کدام از این دو سیستم داد. 
در بحث سئوی دیتالایف انجین ، نوع دوم سئوی آدرس ها6 ( تنظیمات سیستم -> تنظیمات اصلی -> نوع سئوی لینك ها برای ادامه مطلب -> نوع دوم : http://yoursite.com/category/1-عنوان-مطلب.html ) دارای بهترین بازخورد از موتورهای جستجو دارد. ( شکل زیر )

سئو نوع دوم در دیتالایف انجینسئو نوع دوم در دیتالایف انجین

اما سوال اصلی اینجاست که چگونه می توان سایتی از محبوبیت و رنک بهتری برخوردار شود تا در گزینه های نخست موتورهای جستجوگر قرار بگیریم. برای پاسخ به این سوال می بایست این نکته رو تذکر دهم که بیشتر وبمستران عزیز زمان ارسال مطلب در سیستم دیتالایف انجین به " آدرس صفحه1 ( User-friendly URL of the article ) ، تگ های مطالب2 ( Keywords for the Tag Cloud ) ، عنوان صفحه ( ’title’ meta tag ) ، توضیح مطلب4 ( Article description (description meta tags) ) و کلمات مورد جستجو5 ( Keywords for meta tags (Keywords meta tags) ) " که در قسمت "تنظیمات" ارسال خبر در پنل مدیریت قرار دارد (شکل زیر) ، توجهی نمی کنند.

 

تب تنظیمات در ارسال مطلب دیتالایف انجینتب تنظیمات در ارسال مطلب دیتالایف انجین

 

وبمسترانی که این قسمت رو تکمیل نمی کنند، تقریبا 50% از فاکتورهای جستجوگر ها رواز دست می دهند.
زیرا زمانیکه نقشه سایت6 ( SiteMap ) را ایجاد می کنند ، آدرس مطلب به درستی ایجاد می شود اما تگ های مطالب و ... رو از دست می دهند. یعنی در واقع فاکتورهای مهم موتورهای جستجوگر رو از دست می دهند.
 
اما اگر نظر شخصی من رو در مورد هر دو سیستم دیتالایف انجین و وردپرس جویا شوید ، بدون شک من دیتالایف انجین رو انتخاب می کنم ، نه به صرف اینکه از مدیران این مدیریت محتوا هستم.  دلایل من شامل موارد زیر می شود:
وبمستران زیادی به خاطر رایگان بودن (OPEN Source) و کثرت قالب ها و افزونه ها و زیادی منابع در دسترس به سراغ وردپرس می ورند. بنابراین امکان نفوذ افزایش می یابد. همچنین سنگینی SQL و فشار بیش از حد به سرور یکی از مشکلات وردپرس خواهد بود!
اما در مقابل سیستم دیتالایف انجین با توجه به تجاری بودن ، امنیت بالا ، تگ custom ، انعطاف پذیری بالا ، مدیریتی ساده و دلنشین ، سئو قوی ، شخصی سازی سیستم و ... می تواند یکی از انتخاب های وبمستران باشد.
در مقالات بعدی سعی خواهم کرد نحوه ی صحیح سئو و بهینه سازی سایت رو بر اساس سیستم دیتالایف انجین توضیح دهم. منتظر ما باشید.
 

یا علی

سید احسان ستاره دان

منبع : سایت آسمانه


تگ مطلب : seo, سئو, دیتالایف, دیتالایف انجین, وردپرس, سیستم های مدیریتی
کانال تلگرام تیک آنلاین : اطلاع از آخرین اخبار و هر آنچه یک وبمستر نیاز دارد ...جهت عضویت رو لینک کلیک کنید عضویت در کانال
telegram

موضوعات سایت

آمار سایت


  • کاربران عضو : ( 0 )
  • کاربران مهمان : ( 14 )
  • ربات ها : ( 1 )
  • مجموع آنلاین ها: ( 15 )

بازدید امروز :
6981
بازدید دیروز :
8346

دیگر سایت های ما